Poznaj 7 zalet spania razem

Nie lubisz dzielić z kimś łóżka? To jednak ma same plusy! Przedstawiamy 7 powodów, dla których naprawdę warto spać z kimś!


1. Pozbądź się stresu!

Prowadzisz stresujący tryb życia? Okazuje się, że wspólne łóżko i przytulanie podczas snu obniża poziom hormonów stresu u obojga partnerów!


2. Podnieś poziom hormonów szczęścia

Obecność drugiej osoby wyczuwamy nawet przez sen. To sprawia, że wzrasta w organizmie poziom oksytocyny, co przekłada się na większe poczucie szczęścia.


3. Obniż ciśnienie!

Badania wykazały, że mężczyźni, którzy dzielili sypialnię z partnerką przez 20 lat, mieli średnio niższe ciśnienie, niż mężczyźni, którzy spali samotnie. 


4. Przeciwdziałaj chorobom serca


Spanie razem pozwala zmniejszyć ryzyko chorób serca. Bliskość drugiej osoby sprawia, że obniża się w organizmie poziom cytokin – białek związanych z toczącym się procesem zapalnym. Ich obecność może powodować niewydolność serca.


5. Popraw jakość snu

Badania wskazują, że ludzie zasypiają lepiej i śpią głębiej, kiedy dzielą łóżko z partnerem. Rano czują się bardziej wypoczęci. Zależność ta jest obserwowana częściej u kobiet, którym dzięki odpowiedniemu wypoczynkowi zwiększa się libido.

6. Pozytywny wpływ na związek

Pary, które razem śpią częściej określają swój związek jako “dobry” albo “bardzo dobry”. Warto stosować starą zasadę – nie kładziemy się do łóżka pokłóceni. Zanim pójdziesz spać, zadbaj o oczyszczenie atmosfery


7. Przedłuż życie

Naukowcy twierdzą, że czujna partnerka lub partner odgrywa znaczącą rolę w diagnozowaniu takich problemów jak udar mózgu czy bezdech senny, który nieleczony zwiększa ryzyko cukrzycy.

Jeśli druga osoba narzeka na chrapanie – zastanów się nad wizytą u lekarza. Jak widzisz, spanie razem ma ogromne znaczenie! Jeśli boisz się o swoją wygodę – zadbaj o odpowiedni materac dla dwojga.


Dzięki temu Twój sen będzie znacznie lepszy!

Zostaw Komentarz :)